DOSBox


1. Opis

Dzięki temu darmowemu programowi jesteśmy w stanie przypomnieć sobie z nostalgią czasy gdy królowały gry z 16 czy 256 kolorami, dźwiękiem stereo lub nawet PC Speakerem.  Jeżeli zależy ci na jakiejś starszej grze, w którą bardzo chciałbyś zagrać to czytaj dalej. W teorii DosBox powinien opdalić każdy DOSowy program (w tym gry oczywiście) ale może nie uruchomić jej w 100% poprawnie (np. szybkość gry jest niezadowalająca, brakuje tekstur). Interfejs programu jak sama nazwa wskazuje to czysty DOS czyli wiersz poleceń ale można się przyzwyczaić. Poniżej znajdziesz wszystko na temat tego programu, wskazówki, wymagania itp. rzeczy.

- Strona programu
- Forum programu

2. Wymagania

Teoria jest taka: im nowszą grę próbujesz uruchomić tym szybszy musisz mieć komputer. W praktyce jeżeli gra obsługuje 286 potrzebny jest przynajmniej Pentium II 400 MHz, na 486 potrzeba przynajmnie Pentium II 600 MHz. Istnieją również gry, które korzystają z tzw. trybu chronionego, które zabierają bardzo dużo pamięci komputera. Jakkolwiek się uruchomią to gra będzie po prostu "chaczyć".

3. Instalacja - krok po kroku

Wchodzimy na stronę i ściągamy wersję przeznaczoną dla naszego systemu operacyjnego. Po ściągnięciu instalujemy program do dowolnego katalogu. Dobrze jest zrobić sobie jakiś katalog najlepiej o krótkiej nazwie (plik w dosie to tylko 9 znaków nazwy plus 3 znaki rozszerzenia) ze starymi grami typu "staregry". W moim przypadku wygląda to tak:

Mam oddzielną partycję na której zrobiłem folder DOSBox gdzie znajduje się program i folder stare gry gdzie będę kopiował stare gierki.

4. Uruchamianie gier - krok po kroku

Na sam początek wypadałoby ściągnąć jaką grę do przetestowania. Dajmy na to grę superfrog ściągniętą z naszego serwisu. Jeżeli nie jesteś pewien czy dana gra jest obsługiwana przez DOSBoxa to wejdź tutaj i poszukaj danego tytułu (im większy pasek tym większa kompatybilność z emulatorem). Ściągamy ją i wypakowujemy do katalogu staregry lub tam gdzie chcesz. Uruchamiasz plik dosbox.exe w katalogu z programem. Twoim oczom powinien pojawić się taki widok:

W wierszu poleceń piszesz:
mount X Y:\yyy gdzie X nazwa jaką ma nadać dyskowi program (np. C lub D), Y:\yyy - ścieżka do katalogu z grami czyli np.:
mount c c:\staregry
mount f f:\staregry (w moim przypadku)

Przeanalizujmy te części:
mount - mówi programowi, że ten ma zamontować dany katalog
c -  nazwa jaką ma nadać dyskowi program
c:\staregry - ścieżka do katalogu z grami
Po wpisaniu wyżej wymienionej komendy powinny dopisać się dwie linijki:

Teraz piszemy partycję dysku, którą zamontowaliśmy z dwukropkiem czyli w moim przypadku: f: Za pomocą komendy cd wchodzimy do katalogu z grą superfrog. U mnie ma nazwę po prostu frog. Piszemy:
cd frog
Jesteśmy już w folderze z grą. Musimy teraz zobaczyć jaka jest nazwa pliku uruchamiającego grę czyli *.exe (czasami jest to *.bat lub *.com). Jeżeli nie chce się nam patrzeć w windowsie wpisujemy komendę dir i patrzymy jaka jest nazwa. U mnie sf.exe. Więc tak też piszemy i wciskamy ENTER:

Jeżeli wyskoczy plansza z podaniem jakiegoś słowa zawartego w instrukcji lub kodu pomijamy ten krok wciskając ENTER (występuje w przypadku dużej ilości gier). I cieszymy się grą:


5. Optymalizacja

Uruchomiłeś grę, a chodzi bardzo wolno ? Są pewne sposoby:

CTRL+F7 = Obniża ilość klatek na sekundę

CTRL+F8 = Zwiększa ilość klatek na sekundę

CTRL+F11 = Spowalnia grę

CTRL+F12 = Przyspiesza grę6. Przydatne polecenia

Jeżeli chcemy aby zaraz po uruchomieniu program zamontował za nas dany katalog to edytujemy plik dosbox.conf, który znajdziemy w katalogu z programem za pomocą chociażby notatnika. Znajdujemy linijkę [autoexec] znajdującą się na końcu pliku i dodajemy pod nią polecenia:

Możemy oczywiście wstawiać inne komendy - nie tylko montowanie. W ogóle zachęcam do eksperymentowania z plikiem konfiguracyjnym gdyż jest tam cała masa opcji, które mogą polepszyć różne aspekty emulowania gier.7. Inne klawisze

ALT+ENTER
Przełącza na pełny ekran
CTRL+F1
Pokazuje konfiguracje klawiszy
CTRL+F4
Pokazuje informacje o zamontowanych katalogach
CTRL+F5
Zapisuje zrzut ekranu do katalogu capture
CTRL+F6
Rozpoczyna/Zatrzymuje nagrywanie dźwięku do katalogu capture
CTRL+ALT+F7
Rozpoczyna/Zatrzymuje nagrywanie komend OPL
CTRL+ALT+F8
Rozpoczyna/Zatrzymuje nagrywanie  MIDI
CTRL+F9
Zamyka program.
CTRL+F10
Łapie/Puszcza kursor myszy.


8. Niestandardowe montowania

Jeżeli chcesz możesz także montować dysk CD poleceniami:

>mount D D:\ -t cdrom>
>mount D D:\ -t cdrom -usecd 0>
>mount D D:\ -t cdrom -usecd 0 -ioctl

Gdzie 0 oznacz liczbę napędów. Na początek wybierz pierwsze polecenie. Jeżeli nie działa bierz następne (ostatnie jest do współpracy z Windows XP).

Montowanie dyskietek wygląda tak:

mount A "C:\floppy" -t floppy

Możesz nawet montować obrazy ISO:

imgmount D "c:\images\game.iso" -t iso

Przydaje się to szczególnie gdy jakaś gra wymaga płyty w napędzie.9. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

P: Wyskakuje mi błąd "Warning: file creation failed"

O: Dzieje się tak gdy chcesz odczytać plik ukryty w Windowsie. Odznacz atrybut "ukryty" we właściwościach pliku żeby rozwiązać problem.

P: Nie działa mi myszka

O: Jeżeli nie pomaga zwykłe kliknięcie myszki na obszar roboczy to spróbuj kombinację CTRL + F1010. Korzystanie z Front Enda

Więcej tutaj

11. Szybkie uruchamianie

Jeżeli chcesz szybko uruchomić jakąś grę, a nie masz czasu na montowanie, konfigurację i inne rzeczy to jest na to sposób. I to nawet bardzo łatwy. Po prostu przeciągasz plik uruchamiający danej gry na plik uruchamiający DOSBoxa (dosbox.exe) tak jak na screenie poniżej:

Metoda ta jednak czasami zawodzi. Nie wiem od czego to zależy (możliwe że działa tylko na Win XP). Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad uruchamianą grą to radzę korzystać z przykładów opisanych wyżej.12. ScummVM

Oficjalna Strona: http://www.scummvm.org/

Link do ściągania: http://www.scummvm.org/downloads.php#stable

Oprócz wspomnianego w tym poradniku DOSBoxa istnieje również inny, darmowy program do obsługi gier typu point&click, czyli po prostu starych, dobrych gier przygodowych. Jeżeli, któraś z nich nie chce działać pod DOSBoxem to spróbuj tym programikiem (a i tak lepiej jest nim bo lepiej emuluje niż DOSBox no i nie trzeba się męczyć z montowaniami i całą paletą dosowych komend). Listę gier odpalających się pod ScummVM znajdzies tutaj. Jak widać jest to dość pokaźna kolekcja rewelacyjnych gier takich firm jak: Sierra, Lucas Arts czy Westwood. Program jest bardzo prosty w konfiguracji i używaniu. Po jego włączeniu widzimy okno główne: (oczywiście po pierwszym uruchomieniu bez żadnych gier na liście :P)

- Add Game... - dodawanie nowej gry do listy (wybieramy cały katalog)

- Edit Game... - edycja ustawień dla danej gry; zakładki kolejno: ustawienia ogólne, ścieżki (do gry, dodatkowych plików, zapisanych stanów), grafika, dźwięk, efekty muzyczne (MIDI), regulacja głośności

- Remove Game - usuwanie podkreślonej gry z listy (nie kasuje gry z dysku)

Chcąc odpalić daną grę najpierw ją ściągamy z jakiejś strony (działają zarówno RIPy, czyli okrojone wersje gier jak i wersje ze wszelkimi dźwiękami, animacjami itp.). Rozpakowujemy ją do jakiegoś katalogu. Włączamy ScummVM, wciskamy "Add Game...", wybieramy katalog z grą (w moim wypadku jest to C:\COKTEL\GOB1), ewentualnie ustawiamy wszystkie potrzebne nam rzeczy w "Edit Game..." i wciskamy start. No i cieszymy się efektem: